SK banner

Ako správne vyberať detskú kolobežku ?

ako vybrat detsku kolobezku

Týmto článkom sa Vám pokúsime poradiť či pomôcť pri výbere správneho typu kolobežky. Na začiatku je potrebné pripomenúť, že naše rady sú predovšetkým subjektívneho typu, podľa Vašich často kladených otázok a reakcií. Každé dieťa s kolobežkou nakladá a riadi ju iným spôsobom a tiež každé dieťa má inú váhu a výšku, pričom tieto faktory sú hlavné a rozhodujúce pri správnom výbere.

Nájdete u nás kolobežky pre najmenšie deti - tieto kolobežky majú dve kolieska vzadu a jedno vpredu. Sú stabilné, ale pomalé a ťažšie ovládateľné.

Najobľúbenejšie sú detské balančné kolobežky typu scooter. Tieto majú dve kolieska vpredu a vzadu jedno, alebo dve kolieska vedľa seba pre vyššiu nosnosť.  Líšia sa predovšetkým výškou riadidiel, tuhosťou otáčacieho mechanizmu, nosnosťou  a svojou variabilitou. Kolobežka zatáča prenášaním váhy tela dieťaťa - zatlačením na pravú / ľavú stranu riadidiel.

Dvojkolesové jednostopové kolobežky odporúčame skôr väčším deťom a dospelým.

 

  1. FAKTOR VÝŠKY

Veľmi dôležitý faktor pri správnom výbere kolobežky je VÝŠKA Vášho dieťaťa - výška je dôležitá pre správnu a pohodlnú manipuláciu s kolobežkou. Optimálne nastavenie riadidiel je pod úrovňou ramien, najlepšie po hruď, aby sa dieťa mohlo dobre zaprieť. Preto je nutné veľmi pozorne zmerať výšku dieťaťa a porovnať s výškou kolobežky. Väčšina detských kolobežiek má 3-stupňové nastavenie riadidiel. Vyššie riadidlá, ako pod ramená, znižujú ovládateľnosť kolobežky a sú nebezpečné pri náraze, kedy môže dôjsť k vybitiu zubov atď. 

 

Nižšie orientačne uvádzame odporúčania pre výber kolobežky podľa veku dieťaťa.

POZOR !!!    Berte toto iba ako pomôcku a pozorne zmerajte výšku Vášho dieťaťa ! V piatom roku sa výška detí líši až o 25 cm !

 

- Rozprávková kolobežka  - 2 kolieska vzadu, jedno vpredu. Táto kolobežka nie je balančného typu, je určená pre najmenšie deti pre pomalú jazdu - max do 4 rokov

- LIENKA - 3v1 -  univerzálna balančná kolobežka, vďaka svojej variabilite môže slúžiť dlhšie časové obdobie. Postupne sa z odrážadla s tyčou  pre najmenšie deti, ktoré ešte nezvládajú stabilitu, demontážou tyče stáva odrážadlo, a neskôr po demontáži sedadla  - balančný scooter.  Kolobežka potom veľkosťou vydrží aj do 6 ...7 rokov

- LIENKA - 2v1 -  od verzie 3v1 sa líši iba tým, že nemá zadnú vodiacu tyč. 

- MINI SCOOTER určený pre tých najmenších, či už chlapčekov alebo dievčatká. Ľahká balančná kolobežka s veľmi jednoduchým zatáčaním. Veľkosťou  a nosnosťou vydrží do 6 ...7 rokov

- MAXI SCOOTER - pre deti od 6 rokov vyššie. Jedná sa vlastne o robustnejší a vyšší mini scooter.

- KIDS SCOOTER - ľahká a rýchla balančná kolobežka s veľmi voľným systémom riadenia, vhodná pre aktívne deti od 6 rokov

 

  1. FAKTOR VÁHY

Druhý veľmi dôležitý faktor je samozrejmé váha dieťaťa, najčastejšie váhové obmedzenie na našich kolobežkách je 40kg, len v prípade LIENOK je maximálna povolená váha na doplnkovom sedadle iba 20kg. 


Často kladené otázky: 

Ako funguje "balančný" typ kolobežky ?

- Ako náhle sa dieťa ľahko oprie do riadidla, prenesie váhu tela - koliesko sa vytočí do strany. Tento typ zatáčania je veľmi populárny a obľúbený, je pre deti najprirodzenejší a najbezpečnejší. Rozvíja tiež motoriku dieťaťa, učí  správnu rovnováhu a držanie tela.

 

Mám 3-ročné dieťa akú kolobežku mám zvoliť ?

- Dôležitý nie je vek, ale predovšetkým výška dieťaťa, podľa ktorej sa správne rozhodnete do akej výškovej kategórie kolobežiek patrí. Optimálne nastavenie riadidiel je pod úrovňou ramien, najlepšie po hruď, aby sa dieťa mohlo rukami dobre zaprieť o riadidlá. Keď potom napr. narazí na hrboľ, vďaka správnemu nastaveniu výšky riadidiel, sa dieťa dokáže vyhnúť pádu a nárazu. Vyššie nastavenie riadidiel je nebezpečné, hrozí vybitie zubov atď.. Pri bežnej výške trojročného - štvorročného dieťaťa vyberajte z MINI SCOOTERov.  Od piatich, šiestich rokov spravidla výška odpovedá spodnej hranici nastavenia riadidiel u MAXI SCOOTERov.