SK banner

Ako správne vybrať freestyle kolobežku?

Jak vybrat freestyle koloběžku SK

Pri výbere freestyle kolobežky záleží na týchto najdôležitejších faktoroch - vek, hmotnosť a výška jazdca a jeho skill (schopnosti a spôsob jazdy - výška skokov, náročnosť na dopady, typy trikov) a v neposlednom rade taktiež aj cena.

  1. Vek jazdca

Začiatočnícke freestyle kolobežky (cenová kategória do 2.000,-Kč v našej ponuke) sú vhodné predovšetkým pre jazdcov od 7 rokov, s tým, že nosnosť kolobežky je pevne určená na 100 kg váhy (do tejto nosnosti je zohľadňované aj to, že váha jazdca sa znásobuje 2x až 5x, keď vykonáva skoky, a dopadá takto na zem). Tieto kolobežky sú materiálom dostačujúce a pri pravidelnej kontrole a správnom zaobchádzaní vydržia aj niekoľko sezón - záleží na vyťažení. V našej ponuke nájdete aj freestyl kolobežky pre najmenších jazdcov, so zníženou tyčou MOVINO TYRO.

  1. Úroveň jazdy

Pokročilejší jazdec už musí vedieť, čo od kolobežky očakávať, poznať jej limity a naučiť sa s nimi zaobchádzať. Pokročilý jazdec, ktorý na kolobežke skáče, jazdí cez obrubníky a robí iné triky vie, že jazda na limitoch jeho schopností je síce zábavná, ale nepodarený dopad môže viesť k havárii. Dôležitá je taktiež pravidelná kontrola kolobežky a doťahovanie skrutiek. Pri jazde na freestyle kolobežke je potrebná prilba, ktorá kryje spánky MOVINO OPS.

  1. Cena

Cena freestyle kolobežky závisí predovšetkým od toho, z ako kvalitných dielov je zostavená. Rolu v určení ceny kolobežky hrajú:

  • materiál, typ a pevnosť dosky, vidlice a riadidiel. Dôležitá je taktiež šírka a dĺžka dosky - napr. zosilnené street modely.
  • kvalita koliesok (stred z obyčajného plastu, tvrdeného PP plastu alebo z hliníka) a ložísk (v našej ponuke minimálne ABEC7 alebo top ABEC9). Dôležitá je taktiež veľkosť koliesok (základné 100 mm alebo 110 až 120 mm). Väčšie kolieska majú výhodu spravidla väčšej životnosti a hlavne sú príjemnejšie na jazdu. Hľaďte taktiež na kvalitu gumy koliesok.
  • typ hlavového zloženia - najjednoduchšie závitové alebo integrované (IHC, HIC a iné kompresné systémy).
  • brzda a jej spôsob spracovania a uchytenia - jednoduchá plechová na perku, skrutkovaná kovová flexi brzda.
  • tyč - lastovička, lastovička so vzperami alebo T-bar a materiál tyče - oceľ, odľahčené tyče zliatiny Al, zliatiny Ni-Cr. Rozhodujúca je výška kolobežky. Štandardná výška 80-82 cm je vhodná pre nižších jazdcov. Od 155 cm výšky odporúčame tyč zvýšenú 88-90 cm. Pre jazdcov nad 170 cm sa hodí tyč 95-100 cm. 
  • dôležitá je taktiež  kvalita gripov a ich dĺžka.

Kategórie ponúkaných kolobežiek

Náročnejší vyšší jazdec

Do tejto kategórie môžeme zaradiť kolobežky MOVINO KRAKEN a MAMBA. Tieto stuntky majú nielen predĺženú tyč riadidiel, ale aj extrémne hrubú a širokú dosku 125 mm. IHC i AL 120 kolieska sú samozrejmosťou. Aj na prvý pohľad je jasné, že títo krásavci taktiež niečo dokážu a prežijú aj poriadny skejting.

 kraken + mamba

Náročnejší jazdec

Ak ste už na nejakej freestylke jazdili a už viete, čo chcete, tak tieto modely sú to pravé pre Vás. MOVINO SLAVE a X-CORE. Tieto kolobežky sú vhodné od výšky jazdca 155 cm, majú celohliníkové kolieska 110 mm, IHC kompresný integrovaný systém. Oproti štandardu sú kolobežky o čosi dlhšie a širšie, a hlavne majú väčšiu výšku (88 cm). Ich výhody poznajú chlapci už od jedenástich rokov, keď začínajú trochu "mužnúť". X-CORE je štíhlejšia elegantná kolobežka na jazdu a trikovanie. SLAVE je drsný street model so širokou doskou a širokým t-barom.

 slave + xcore

Stredne náročný jazdec

Do tejto kategórie môžeme zaradiť kolobežky MOVINO EDGE. Tieto kolobežky sú taký "zlatý štandard" - majú hliníkové kolieska s priemerom 100 mm. Šírka riadidiel je 49 cm, výška 83 cm, dĺžka 64 cm. Kolobežky majú klasickú konštrukciu, spravidla oceľovú tyč. Sú to také tie stroje, čo vydržia aj hrubšie zaobchádzanie.

Pri značke SVX v tejto kategórii nájdete širokú ponuku v modeloch ELLEGANCE a REVENGE alebo pri SP DARK GOLD. 
Veľkosti sú vhodné pre deti od 8 rokov až do 160 cm výšky.

 edge

Veľmi podarené sú taktiež modely značky PB - GOLD a BLACK SNAKE, ktoré vynikajú predĺženou tyčou pre vyšších jazdcov (od 155 cm).

V tejto kategórii nájdete taktiež vypilovanejšie modely s integrovaným IHC kompresným systémom.

Novinka MOVINO MANIAC alebo celohliníkové MOVINO ELITE so zaujímavo tvarovanou doskou a špičkovými farbami uspokoja aj náročnejších mladých jazdcov. SP NEOCHROME a GALAXY sú obdobou modelu MOVINO ELITE.

maniac

Mierne pokročilý

Pre mladších chlapcov a dievčatá, ktorí chcú na kolobežke veľa jazdiť sa perfektne hodí MOVINO NITRO a GLIDE. Tito kolobežky majú kvalitné kompozitné kolieska, 3-skrutkovú závitovú objímku a váhu zhruba 3.4 kg. Šírka riadidiel je 49 cm, výška 81 cm, dĺžka 64 cm. Vynikajú svojou ľahkosťou, čo je pre mladších jazdcov veľkou výhodou. Kolobežky sú určené ako na rekreačnú jazdu, tak aj na zábavu a freestyle jazdenie v street a skate parkoch. Ideálne pre deti od 7 do 11 rokov.

 GLIDE A NITRO

Mladý začiatočník 

V tejto kategórii nájdete unikátne MOVINO TYRO – freestyl kolobežky so zníženou tyčou pre najmenších jazdcov už od 6 rokov. Tieto kolobežky majú PP kolesá, klasickú konštrukciu a sú úžasne ľahké - hmotnosť iba 2,9 kg. Nízka hmotnosť je pre začiatočníkov veľmi dôležitá. Ono to nie je až také ľahké, dvihnúť kolobežku od zeme aj pri menšiom pohopsnutí :):):)