SK banner

Ako správne vybrať freestyle kolobežku?

V predchádzajúcom článku sme sa Vám pokúšali poradiť ako správne vybrať detskú kolobežku pre Vašich najmenších, dnes sa pozrieme aspoň na pár základných informácii o freestyle kolobežkách a pokúsime sa Vám načrtnúť základné rozdelenie našich ponúkaných freestyle kolobežiek. Opäť by sme Vás radi informovali, že všetky rady, tipy a informácie obsiahnuté v tomto článku sú subjektívne na základe vašich často kladených otázok a reakcií. 

ako vybrat freestyle

Pri výbere freestyle kolobežky prakticky záleží na 3 dôležitých faktoroch - vek jazdca, úroveň jazdy (znalosť ovládania kolobežky) a v neposlednej rade tiež cena ...

 

  1. Vek jazdca

Začiatočnícke freestyle kolobežky (cenová kategória do 2.000,-) v našej ponuke sa pohybujú vo váhovej kategórii od 3,4 do 3,9 kg a sú vhodné predovšetkým pre jazdcov od 8 rokov, s tím, že nosnosť kolobežky je pevne určená na 100kg váhy (v tejto nosnosti je zohľadnené aj to, že váha jazdca sa znásobuje 2x až 3x keď vykonáva skoky a dopadá takto na zem). Tieto kolobežky sú materiálom dostačujúce a pri pravidelnej kontrole a správnom zachádzaní vydržia aj niekoľko rokov - záleží na záťaži.

 

  1. Úroveň jazdy

Pokročilejší jazdec už musí vedieť čo od kolobežky očakávať, poznať jej limity a naučiť sa s nimi zachádzať. Pokročilý jazdec, ktorý na kolobežke skáče, jazdí na obrubníkoch a inak trikuje musí tiež vedieť ako sa správne o túto kolobežku postarať a ako s ňou zaobchádzať (pravidelná kontrola a doťahovanie skrutiek). 

 

  1. Cena

Cena freestyle kolobežky závisí predovšetkým na tom z ako kvalitných dielov je zostavená. Rolu v určení ceny kolobežky hrá:

- kvalita koliesok (stred z obyčajného plastu, tvrdeného PP plastu nebo z hliníku) a ložisiek (v našej ponuke minimálne ABEC7 alebo top ABEC9). Dôležitá je tiež veľkosť koliesok (základná 100 mm alebo 110 mm). Väčšie kolieska majú výhodu spravidla väčšej životnosti a hlavne sú príjemnejšie pre jazdu.

- typ hlavového zloženia - najjednoduchšie závitové (kde môže byť rozdiel v počte závitov na objímke) nebo integrované (IHC, HIC a iné kompresné systémy)

- materiál, typ a pevnosť dosky, vidlice a riadidiel. Dôležitá je tiež šírka a dĺžka dosky. 

- brzda a jej spôsob prevedenia a uchytenia - jednoduchá plechová na perku, skrutkovaná kovová  otvorené alebo uzavretá.

- dôležitá je tiež  kvalita gripov a ich dĺžka

 

Kategórie ponúkaných kolobežiek

Náročný jazdec

K tejto kategórii môžeme priradiť kolobežky MOVINO KRAKEN a SLAVE. Tieto stuntky majú nielen predĺženú tyč riadidiel ale tiež extrémne hrubú a širokú dosku 125 mm. IHC i AL 110 kolieska sú samozrejmosťou. Už na prvý pohľad je jasné, že títo krásavci naozaj niečo dokážu a prežijú aj poriadny skejting.

Náročnejší jazdec

Pokiaľ ste už s nejakou freestylkou jazdili a už viete, čo chcete - tak tieto sú pre Vás MOVINO X-CORE, ELITE, MANIAC. Tieto kolobežky majú celohliníkové kolieska 110mm, IHC kompresný integrovaný systém a váhu 3,8-3,9kg. Šírka riadidiel je 55 cm, výška 83 cm, dĺžka 68 cm. Oproti štandardu sú kolobežky o  kúsok dlhšie  a širšie, no a hlavne sú pevnejšie. Ich výhody poznajú chlapci už od jedenástich rokov, keď začínajú trochu "chlapatieť". Pri slušnom zaobchádzaní a dobrej údržbe im môže dobre slúžiť až do dospelosti.

Stredne náročný jazdec

K tejto kategórii môžeme priradiť kolobežky MOVINO  EDGE a EDGE RED EDITION. Tieto kolobežky sú taký ten "zlatý štandard"  - majú hliníkové kolieska s priemerom 100mm.  Šírka riadidiel je 49 cm, výška 83 cm, dĺžka 64 cm.

U značky SVX v tejto kategórii nájdete širokú ponuku v modeloch ELLEGANCE, REVENGE a FURY.

Veľmi podarené sú tiež modely značky ENERO PB - GOLD, SILVER, BLACK SNAKE, ktoré vynikajú predĺženou tyčou pre vyšších jazdcov; alebo  kráľovná pre dievčatá -  PB PURPLE QUEEN

Kolobežky sú určené ako pre rekreačnú jazdu, tak aj pre zábavu a freestyle jazdenie v street a skate parkoch. Ideálne pre deti od 9 rokov a dospievajúcich.

Mierne pokročilý

Pre mladších chlapcov a dievčatá, ktorí chcú na kolobežke jazdiť často, sa perfektne hodí MOVINO NITRO a GLIDE. Tieto kolobežky majú kvalitné nylonové kolieska, trojskrutkovú závitovú objímku a váhu zhruba 3.4kg. Šírka riadidiel je 49 cm, výška 81 cm, dĺžka 64 cm. Vynikajú svojou ľahkosťou, čo je pre mladších jazdcov veľkou výhodou. Kolobežky sú určené ako pre rekreačnú jazdu, tak aj pre zábavu a freestyle jazdenie v street a skate parkoch. Ideálne pre deti od 8 do 12 rokov.

 

Začiatočník

Do tejto kategórie patria akčne farebné kolobežky PB KATANA, PB SCORPIO, SVX RAMPAGE . Tieto kolobežky majú PP kolieska, kompozitné jadrá koliesok a veľmi nízku hmotnosť. Kolobežky sú určené ako pre rekreačnú jazdu, tak aj pre zábavu a freestyle jazdenie v street a skate parkoch. Vhodné pre menších chlapcov a dievčatá - začiatočníkov.