Ako správne vyberať detskú kolobežku ?

 Jak vybrat dětskou koloběžku SK

Týmto článkom sa vám pokúsime poradiť a pomôcť pri výbere správneho typu detskej kolobežky. Na začiatok je potrebné pripomenúť, že naše rady sú predovšetkým subjektívneho typu, na základe vašich často kladených otázok a reakcií. Každé dieťa s kolobežkou zaobchádza a riadi ju iným spôsobom. Každé dieťa má inú váhu a výšku, kde sú tieto faktory hlavné a rozhodujúce pre správny výber.

Najobľúbenejšie sú detské balančné kolobežky typu scooter. Tie majú dve kolieska vpredu a jedno vzadu alebo dve kolieska vedľa seba pre vyššiu nosnosť. Líšia sa predovšetkým výškou riadidiel, tuhosťou natáčacieho mechanizmu, nosnosťou a svojou variabilitou. Kolobežka zatáča prenášaním váhy telíčkom dieťaťa - zatáčaním na pravú/ľavú stranu riadidiel. Balančné kolobežky sú obľúbené taktiež aj preto, že veľmi dobre rozvíjajú motoriku dieťaťa.
Pre najmenšie deti u nás nájdete kolobežky, ktoré majú dve kolieska vzadu a jedno vpredu. Sú stabilné, ale pomalé a horšie ovládateľné.

Dvojkolesové jednostopové kolobežky odporúčame skôr pre väčšie deti a dospelých.

  1. FAKTOR VÝŠKY

Veľmi dôležitým faktorom pri správnom výbere kolobežky je VÝŠKA vášho dieťaťa - výška je dôležitá pre správnu a pohodlnú manipuláciu s kolobežkou. Optimálne nastavenie riadidiel je pod úrovňou ramien, najlepšie po prsia, aby sa deti mohli dobre zaprieť. Preto je nutné veľmi starostlivo zmerať výšku dieťaťa a porovnať ju s výškou kolobežky. Väčšina detských kolobežiek má 3-stupňové nastavenie riadidiel. Vyššie riadidlá než pod ramená znižujú ovládateľnosť kolobežky a sú nebezpečné pri náraze, kedy môže dôjsť k vybitiu zubov alebo k inému úrazu. Všeobecne platí, že malá kolobežka až tak nevadí, ale veľká je nebezpečná. Vždy sa vyvarujte vyberaniu kolobežky štýlom „však on do nej dorastie!”

Nižšie orientačne uvádzame odporúčania pre výber kolobežky podľa veku dieťaťa.

POZOR! Berte toto iba ako nápovedu a starostlivo zmerajte výšku Vášho dieťaťa! V piatich rokoch sa výška dieťaťa líši až o 25 cm!

  • Trojkolesová kolobežka - 2 kolieska vzadu, jedno vpredu. Táto kolobežka nie je balančného typu, je určená pre najmenšie deti na pomalú jazdu - max. do 4 rokov.
  • LIENKA - 3v1 -  univerzálna balančná kolobežka; vďaka svojej variabilite môže slúžiť dlhšie časové obdobie, postupne od odrážadla s tyčou pre najmenšie deti, ktoré ešte nezvládajú stabilitu, sa demontážou tyče stáva odrážadlo, a potom po demontáži sedadla balančný scooter. Kolobežka potom veľkosťou vydrží aj do 6-7 rokov.
  • LIENKA - 2v1 -  od verzie 3v1 sa líši len tým, že nemá navyše zadnú vodiacu tyč. 
  • MINI SCOOTER – určené pre tých najmenších. Vhodná od 3 rokov. Ľahká balančná kolobežka s veľmi jednoduchým zatáčaním. Veľkosťou a nosnosťou vydrží do 6-7 rokov. Nosnosť mini scooterov je výrobcami obmedzená do 30 kg, niektoré typy do 40 kg.
  • MAXI SCOOTER – pre deti od 5 rokov vyššie. Ide vlastne o robustnejší a vyšší mini scooter. Vzadu má dve kolieska vedľa seba a silnejšiu brzdičku.

Dvojkolesové kolobežky:

Pri veľkej väčšine týchto kolobežiek platí, že jej celková veľkosť i výška korešponduje s priemerom koliesok.

  • kolieska 120-125 mm  - pre jazdcov s min. výškou 135 cm. Napr. MOVINO VIBE v krásnom modernom prevedení.
  • kolieska 145 mm – pre jazdcov s min. výškou 135 cm.

Kolobežky s kolieskami 120-145 mm sú spravidla ľahké, deťom sa s nimi dobre manipuluje a dokážu si na nich užiť zábavnú a rýchlu jazdu na rovnom povrchu. 

  • kolieska 200 mm – pre jazdcov min. od 9 rokov. 

Pri kolobežkách s kolieskami 200 mm je už potreba viac hľadieť na ich nosnosť, a taktiež hmotnosť. Kolobežky sa líšia aj vybavením. Štandardné v tejto kategórii je už odpruženie prednej vidlice. Brzda je vždy blatníková, doplnkovo môže byť ovládaná taktiež z riadidiel.  

Pre dospelých jazdcov s hmotnosťou nad 60 kg je vhodné odpruženie zadného kolieska. Najvybavenejšie kolobežky pre dospelých bývajú vybavené brzdou kotúčovou.

Odporúčanie: každé doplnkové vybavenie kolobežky zvyšuje jej hmotnosť. Zvážte, ako budete kolobežku využívať. Na dlhé jazdy voľte kolobežku plne vybavenú (napr. SVX Predátor, SVX WHITEKING , MOVINO X-WAY). Ak je to ale kolobežka pre deti "len tak na lietanie s kamarátmi", hľadajte skôr jednoduchšie kolobežky s nízkou hmotnosťou (napr. úžasne ľahké MOVINO INFINITY, MOVINO COMFORT+).

Pri kolobežkách s kolieskami 200 mm je už potreba viac hľadieť na ich nosnosť, a taktiež hmotnosť. Kolobežky sa líšia aj vybavením. Štandardné v tejto kategórii je už odpruženie prednej vidlice. Brzda je vždy blatníková, doplnkovo môže byť ovládaná taktiež z riadidiel.

Pre jazdcov s hmotnosťou nad 60 kg je vhodné odpruženie zadného kolieska. Najvybavenejšie kolobežky pre dospelých bývajú vybavené brzdou kotúčovou.

Odporúčanie: každé doplnkové vybavenie kolobežky zvyšuje jej hmotnosť. Zvážte, ako budete kolobežku využívať!

 

Na dlhé jazdy voľte kolobežku plne vybavenú: 

- SVX WHITEKING , ENERO ULTRA SPEED alebo DAISY a DRAGON - kolobežky s kotúčovou brzdou.

- MOVINO X-WAY - kolobežka s pevnou konštrukciou, výbornou nosnosťou a pevnosťou, inovatívny design.

- MTR ICONIC, MTR CRUISER, NEX 208T - city kolobežky s nafukovacími kolieskami 200 mm.

- MOVINO COMFORT+ - ľahšia kolobežka vhodná pre dospelé dámy okolo 70 kg a juniory.

Ak potrebujete kolobežku pre deti “len tak, na lietanie s kamošmi”, hľadajte skôr jednoduchšie kolobežky s nízkou hmotnosťou, napr. Úžasne ľahké  MOVINO INFINITY, pre trochu väčších MOVINO COMFORT+.

City kolobežku s kotúčovou brzdou alebo bez?

Kotúčovka je super. Umožňuje presnejšie a komfortnejšie brzdenie. Pozor ale na spôsob jazdy! Ak jazdíte na kolobežke v režime “brzda - plyn”, s kotúčovkou veľmi rýchlo prebrzdíte zadné koleso. Keď ju stlačíte úplne, kotúčová brzda kolobežku zablokuje, ale vy sa hrniete ešte kúsok ďalej, a zadné koliesko, na ktorom je vaša váha, sa drie o cestu a za chvíľu sa sploští. Kotúčovku voľte pre jazdcov, ktorí dokážu brzdiť primeranie a naplno brzdia len pri nebezpečenstve.

City kolobežka s nafukovacími kolieskami?

Tieto kolobežky majú veľkú výhodu v minimalizácii vibrácií do riadidiel - vďaka nafukovacím kolieskam. Zvážte, kto a kde na tejto kolobežke bude jazdiť. Nafukovacie kolesá 200 mm majú vyšší valivý odpor. Je dôležité pravidelne kontrolovať nahustenie kolies a podľa potreby dofukovať. Pozor na hranicu uvedenú na plášti - neprefukovať. Tieto kolobežky sú pohodlné, ale “menej idú”.

Podľa zistení od našich zákazníkov sú veľmi dobrým kompromisom kolobežky MOVINO COMFORT+ a MOVINO X-WAY.  Značka MOVINO vyniká unikátnymi kolesami. Kolieska sú mäkšie a širšie, tým obmedzujú prenášanie vibrácií a nedostávajú sa do spár (napr. Medzi kockami). Zároveň sú ale dobre kónicky urobené, takže kolobežka fajn ide. Kvalita gúm je perfektná, zjazdenie je minimálne. Obe kolobežky majú blatníkovú brzdu ovládanú taktiež z riadidiel.

A ako vybrať freestyle kolobežku? To je už kapitola sama o sebe. :)
Viac nájdete v ďalšom článku TU.

 Často kladené otázky:


Ako funguje balančný typ kolobežky?

- Akonáhle sa dieťa ľahko oprie do riadidiel a prenesie váhu telíčka na ľavú alebo pravú stranu, koliesko sa vytočí do strany. Tento typ zatáčania je veľmi obľúbený a pre deti najprirodzenejší aj najbezpečnejší. Taktiež rozvíja motoriku dieťaťa, učí správnej rovnováhe a držaniu tela.

Mám 3-ročné dieťa, akú kolobežku mám zvoliť ?

- Dôležitý nie je vek, ale predovšetkým výška dieťaťa, podľa ktorej sa správne rozhodnete, do akej výškovej kategórie kolobežiek patrí. Optimálne nastavenie riadidiel je pod úrovňou ramien, najlepšie po prsia, aby sa deti mohli rukami dobre zaprieť o riadidlá. Keď potom napr. prídu na výmoľ, vďaka správnemu nastaveniu výšky riadidiel budú schopní zamedziť pádu a nárazu. Vyššie riadidlá sú nebezpečné, hrozí vybitie zubov alebo iný úraz. Pri bežnej výške trojročného/štvorročného dieťaťa vyberajte z MINI SCOOTEROV. Od piatich/šiestich rokov výška spravidla odpovedá spodnej hranici nastavenia riadidiel pri MAXI SCOOTEROCH.