Ako správne vybrať board?

Chcete vedieť, aké typy boardov existujú, ako sa navzájom líšia a ako si vybrať ten najvhodnejší pre vás? Potom ste na správnom mieste!


Začnime s tými najdlhšími - LONGBOARDY

Longboardy sú určené predovšetkým na jazdu, okrajovo na triky. Konštrukcia spravidla uprednostňuje parameter rýchlej jazdy na rovnom povrchu - v meste. 

Dĺžka dosky je viac ako 100 cm.  Kolesá sú širšie 55-65 mm, stredne tvrdé 78-82A. Stručne povedané, nech to rýchlo ide a príliš nedrncá!

Na longboardoch NEX zvládnete vďaka dropnutým doskám (znížené ťažisko pre väčšiu stabilitu) nielen cruising, ale aj slušný downhill. ENERO EAGLE je tenký dlhý longboard z lešteného 9-vrstvového čínskeho javora s tvrdšími kolieskami, zameranými na rýchlu jazdu.

long new 

SKATEBOARDY

Skateboard je klasická "doska". Obdĺžnikový tvar so zdvihnutou špičkou (nose) a pätkou (tail), špička je zvyčajne vyššia. Dĺžka býva v rozmedzí 75 - 80 cm a šírka 18-20 cm. Dosky majú nadzdvihnuté boky pre väčšiu pevnosť.
Pevnosť a pružnosť dosky sú základnými parametrami skateboardu. Dosky sú vyrobené z viacvrstvovej (zvyčajne deväťvrstvovej) pružnej drevenej preglejky. MAPLE – javor je pre svoju pružnosť, pevnosť a krásu dreva najvhodnejším materiálom. Griptape - čierna alebo dizajnová horná protišmyková časť  dosky zaisťuje pevný kontakt skateboardu s topánkou. Kolieska sú menšie než na longboardoch. Skateboardy sú navrhnuté tak, aby dobre jazdili, ale zároveň aby sa na nich dobre vykonávali triky. Tvrdšie kolieska (85A) sa montujú pre rýchlejšiu jazdu a dlhú výdrž, ale menšiu priľnavosť. Pre začiatočníkov a dievčatá sú vhodnejšie skateboardy s mäkšími kolieskami (78A). Síce nejdú tak rýchlo, ale menej to drncá.

Pre jazdca je nevyhnutná aj potlač skateboardu  – dizajn, ktorým jazdec často prezentuje svoj mindset alebo príslušnosť k skupine.

Všetky naše značkové skateboardy majú pružné 9-vrstvové dosky, mierne sa líšia veľkosťou a tvrdosťou koliesok.

Pre skúsenejších jazdcov, ktorí uprednostňujú rýchlosť, odporúčame skateboardy ENERO, PB,  NEX  s tvrdšími kolieskami a ložiskami ABEC7.

Pre menších jazdcov a dievčatá sú pre stabilnejšiu a pohodlnejšiu jazdu s menším drncaním vhodnejšie o niečo užšie a kratšie skateboardy MTR s kolieskami 78A.

kejt 

PENNYBOARDY

Pennyboardy sú malé plastové skateboardy. Niekedy sa tiež nazývajú "cruiser" alebo "fish" kvôli svojmu tvaru. Doska je vpredu rovná s výrazne zvýšenou pätkou. Štandardná dĺžka je 22" = 56 cm. Vrúbkovanie na povrchu dosky zaisťuje dobrý kontakt s jazdcom. Pevnosť a nosnosť dosky je samozrejmosťou, ale pozerajte sa tiež na jej pružnosť!  Vďaka pružnej doske sa na jazdca prenáša menej vibrácií.  Dôležité sú preto aj mäkšie kolieska 78A – 82A. Dajte si pozor na lacné pennyboardy s tvrdou doskou a tvrdými PVC kolesami! Keď klepnete pennyboardom o zem kolieskami, poznáte pružnosť aj podľa zvuku, aj podľa toho, ako krásne odskočia. Tracky (uchytenie koliesok) sú z pevnostného hliníka.  Pozor na čierne PP tracky - tu je veľmi nízka nosnosť.

Populárne sú pennyboardy s LED kolieskami, ktoré pri jazde svietia - jednoduchý spôsob, ako sa odlíšiť a zároveň byť vidieť!

Na našich značkových pennyboardoch vždy nájdete pružné dosky, AL tracky a kvalitné kolieska.  Pri značkách MTR, ENERO a NEX s tvrdosťou 78A.

Modely značky MOVINO so svojím úžasným dizajnom majú obojstrannú potlač dosky.  Veľmi pružná doska umožnila použiť o niečo tvrdšie kolieska 82A, a tým pennyboard zrýchliť. Pozitívny vplyv majú aj použité ABEC9 ložiská.

Pre tých, ktorí si radi vyberajú atypické kúsky, v našej ponuke nájdete drevené pennyboardy značky MTR – PALM TREE, SMILE, SPACEMAN, MAPLE, CANNABIS.

penny new 


A na záver trochu zo SERVISU

Skateboardy potrebujú servis veľmi málo.

  • Pred jazdou vizuálne skontrolujte utiahnutie skrutiek koliesok a trackov.
  • Snažte sa udržiavať ložiská kolies v čistote a suchu.
  • Na trackoch môžete upraviť tuhosť nakláňania dotiahnutím strednej skrutky. Pri tuhom tracku a ľahšom jazdcovi môžete pozorovať "pamäť" v trackoch, t.j. track zostáva mierne naklonený na jednu stranu a jazdec má pocit, že mu doska sama zatáča, najčastejšie na pennyboardoch vďaka úzkej doske.

Nezabudnite taktiež na ochranné pomôcky: prilbu, ktorá kryje spánky, chrániče a na prvé jazdy taktiež rukavice!

servis 

Prajeme šťastnú jazdu a veľa zábavy!