Ako správne vybrať freestyle kolobežku?

Jak vybrat freestyle koloběžku SK

Pri výbere freestyle kolobežky záleží na týchto najdôležitejších faktoroch - vek, hmotnosť a výška jazdca a jeho skill (schopnosti a spôsob jazdy - výška skokov, náročnosť na dopady, typy trikov) a v neposlednom rade taktiež aj cena.

  1. Vek jazdca

Začiatočnícke freestyle kolobežky (cenová kategória do 2.000,-Kč v našej ponuke) sú vhodné predovšetkým pre jazdcov od 7 rokov, s tým, že nosnosť kolobežky je pevne určená na 100 kg váhy (do tejto nosnosti je zohľadňované aj to, že váha jazdca sa znásobuje 2x až 5x, keď vykonáva skoky, a dopadá takto na zem). Tieto kolobežky sú materiálom dostačujúce a pri pravidelnej kontrole a správnom zaobchádzaní vydržia aj niekoľko sezón - záleží na vyťažení. V našej ponuke nájdete aj freestyl kolobežky pre najmenších jazdcov, so zníženou tyčou MOVINO TYRO.

  1. Úroveň jazdy

Pokročilejší jazdec už musí vedieť, čo od kolobežky očakávať, poznať jej limity a naučiť sa s nimi zaobchádzať. Pokročilý jazdec, ktorý na kolobežke skáče, schádza po obrubníkoch a robí iné triky vie, že jazda na limitoch jeho schopností je síce zábavná, ale nepodarený dopad môže viesť k havárii. Dôležitá je taktiež pravidelná kontrola kolobežky a doťahovanie skrutiek. Pre jazdu na freestylke je potrebná prilba, ktorá kryje spánky - MOVINO OPS.

Pri jazde na freestyle kolobežke nezabúdajte na prilbu ani chrániče. Pozrite sa na ponuku našich zvýhodnených freestyle balíčkov s prilbou a chráničmi alebo s prilbou a pegmi.

Čo sú to pegy?
Pegy
 sú bočné stúpadlá, ktoré sa dajú na freestyle kolobežkách namontovať na predné alebo zadné koliesko. Väčšinou ich jazdci využívajú na grindovanie prekážok. Pegy rozširujú možnosti využitia freestylky na vykonávanie trikov. 

  1. Cena

Cena freestyle kolobežky závisí predovšetkým od toho, z ako kvalitných dielov je zostavená. Rolu v určení ceny kolobežky hrajú:

  • materiál, typ a pevnosť dosky, vidlice a riadidiel. Dôležitá je taktiež šírka a dĺžka dosky - napr. zosilnené street modely.
  • kvalita koliesok (stred z obyčajného plastu, tvrdeného PP plastu alebo z hliníka) a ložísk (v našej ponuke minimálne ABEC7 alebo top ABEC9). Dôležitá je taktiež veľkosť koliesok (základné 100 mm alebo 110 až 120 mm). Väčšie kolieska majú výhodu spravidla väčšej životnosti a hlavne sú príjemnejšie na jazdu. Hľaďte taktiež na kvalitu gumy koliesok.
  • typ hlavového zloženia - najjednoduchšie závitové alebo integrované (IHC, HIC a iné kompresné systémy).
  • brzda a jej spôsob spracovania a uchytenia - jednoduchá plechová na perku, skrutkovaná kovová flexi brzda.
  • tyč - lastovička, lastovička so vzperami alebo T-bar a materiál tyče - oceľ, odľahčené tyče zliatiny Al, zliatiny Ni-Cr. Rozhodujúca je výška kolobežky. Štandardná výška 80-82 cm je vhodná pre nižších jazdcov. Od 155 cm výšky odporúčame tyč zvýšenú 88-90 cm. Pre jazdcov nad 170 cm sa hodí tyč 95-100 cm. 
  • dôležitá je taktiež  kvalita gripov a ich dĺžka.Kategórie ponúkaných kolobežiek

Náročnejší vyšší jazdec

Do tejto kategórie môžeme zaradiť kolobežky MOVINO KRAKEN a MAMBA. Tieto stuntky majú nielen predĺženú tyč riadidiel, ale taktiež aj extrémne hrubú a širokú dosku 125 mm. IHC i AL 120 kolieska sú samozrejmosťou. Aj na prvý pohľad je jasné, že títo krásavci niečo dokážu a prežijú aj poriadny skejting.

Pre vyšších jazdcov, ktorí uprednostňujú kolobežku strednej výšky a hľadia najmä na pevnosť freestylky je tu neprehliadnuteľný MOVINO THOR.

 kraken + mamba

Náročnejší jazdec

Ak ste už na nejakej freestylke jazdili a už viete, čo chcete, tak tieto modely sú práve pre vás. MOVINO THOR, SLAVE a X-CORE. Tieto kolobežky sú vhodné od výšky jazdca 155 cm, majú celohliníkové kolieska 110 mm, IHC kompresný integrovaný systém. Oproti štandardu sú kolobežky o čosi dlhšie a širšie, a hlavne sú vyššie (88 cm). Ich výhody poznajú chlapci už od jedenástich rokov, keď začínajú trochu “mužnieť”. X-CORE je štíhlejšia elegantná kolobežka pre jazdu a predvádzanie trikov. SLAVE je drsný street model so širokou doskou a širokým t-barom. THOR vyniká nielen svojou krásou, ale aj ľahkosťou a zároveň pevnosťou.

 slave + xcore

Stredne náročný jazdec

Do tejto kategórie môžeme zaradiť kolobežky MOVINO EDGE. Tieto kolobežky sú taký ten “zlatý štandard” - majú hliníkové kolieska s priemerom 100 mm. Šírka riadidiel je 49 cm, výška 83 cm, dĺžka 64 cm. Kolobežky majú klasickú konštrukciu, spravidla oceľovú tyč. Sú to také tie stroje, ktoré vydržia aj hrubšie zaobchádzanie.

Pri značke SVX v tejto kategórii sú obdobou modely ELLEGANCE a REVENGE alebo u SP DARK GOLDVeľkosťou sú vhodné pre deti od 8 rokov až do 160 cm výšky.

edge

Veľmi podarený je taktiež model značky PB - GOLD alebo SILVER, ktorý vyniká predĺženou tyčou pre vyšších jazdcov (od 155 cm).

V tejto kategórii nájdete aj modely s integrovaným IHC kompresným systémom.

Novinkou sú MOVINO MANIAC a MOVINO HAZE s nylónovými plnými kolieskami a moderne koncipovanou širšou T-bar tyčou s dlhými gripmi. Tieto freestylky s modernou konštrukciou uspokoja aj náročnejších mladších jazdcov. Obdobou sú PB PoweRider s výnimočnými 120 kolieskami alebo SP NEOCHROME a GALAXY.

maniac

Mierne pokročilý

Pre mladších chlapcov a dievčatá, ktorí chcú na kolobežke veľa jazdiť sa perfektne hodí MOVINO NITRO a GLIDE. Tito kolobežky majú kvalitné kompozitné kolieska, 3-skrutkovú závitovú objímku a váhu zhruba 3.4 kg. Šírka riadidiel je 49 cm, výška 81 cm, dĺžka 64 cm. Vynikajú svojou ľahkosťou, čo je pre mladších jazdcov veľkou výhodou. Kolobežky sú určené ako na rekreačnú jazdu, tak aj na zábavu a freestyle jazdenie v street a skate parkoch. Ideálne pre deti od 7 do 11 rokov.

 GLIDE A NITRO

Mladý začiatočník 

V tejto kategórii nájdete unikátne MOVINO TYRO – freestyl kolobežky so zníženou tyčou pre najmenších jazdcov už od 6 rokov. Tieto kolobežky majú PP kolesá, klasickú konštrukciu a sú úžasne ľahké - hmotnosť iba 2,9 kg. Nízka hmotnosť je pre začiatočníkov veľmi dôležitá. Ono to nie je až také ľahké, dvihnúť kolobežku od zeme aj pri menšiom pohopsnutí :):):)

jj